Bizi Arayın: 0282 673 10 75

ELEKTRO GALVANİZ KAPLAMA NEDİR? 

Elektro galvaniz kaplama metalin ömrünü artırmak üzere yapılan kaplama işlemidir. Galvaniz kaplama süreci işin özelliklerine göre temelde iki farklı yöntem uygulanarak hayata geçirilmektedir. Bu yöntemler arasında sıklıkla kullanılan ‘’Elektro galvaniz kaplama” yöntemidir.

Metaller hava ile temas ettiği andan itibaren korozyona uğramaya yani paslanmaya başlayacaktır. Paslanma zamanla metalin sağlamlığının ortadan kalmasına neden olacak, kullanıldığı alanlarda çeşitli riskler ortaya çıkaracaktır. Ayrıca zamanla paslanan alanların yenisiyle değiştirilmesi gerekeceğinden dolayı işletmeler için ekstra ödeme anlamına gelmektedir.

Galvaniz kaplama; demir, çelik ve döküm gibi metallerin üzerinde oluşacak pasın engellenmesini sağlamaktadır. Çinko; doğada bulunan korozyona karşı direnci yüksek bir elementtir ve galvaniz kaplamada tercih edilmektedir. Buradaki temel mantık metal yüzeyin tamamen korozyon önleyici bir kaplama ile kaplanması ve hava ile temasın kesilmesidir. Yani metal üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması hedeflenmektedir. Elektro galvaniz yönteminde çinko elementi elektrik ve çözelti ile iyonlaştırılarak metal yüzeyine çinkonun yapışması sağlanmaktadır.

Her iki yönteminde temel amacı metal üzerinde bir tabaka ortaya çıkararak hava ile temasın ortadan kaldırılmasıdır. Böylece metal korozyona uğramadan işlevini kusursuzca sağlamaya devam edecektir. Fakat malzemelerin kullanılacağı alanlar hangi galvaniz kaplama yönteminin uygulanacağı konusunda büyük öneme sahiptir. Çünkü farklı kaplama türleri farklı alanlarda kullanılacak malzemeler için uygundur.

Galvaniz kaplama faydalarından bahsetmek gerekirse; 

Uzun Ömürlü Kullanım

Elektro galvaniz kaplama ile ürettiğiniz ve satın aldığınız ürünlerin ömrü uzar. Çünkü korozyona uğrayıp yıpranma ihtimali azaltılmış olur. 

Görevini Kusursuzca Yerine Getirmesi

Yıllar geçtikçe korozyona uğrayan metaller üstlendikleri görevi yerine getirememeye başlar. Bu durum uygulama alanı içerisinde risk oluşturur.

Elektroliz yolu ile galvanizleme farklı yöntemlerle yapılabilir. (Siyanürlü, Alkali, Amonyumlu ve Potasyumlu )

Potasyumlu kaplamada; potasyum molekülleri ile bağ oluşturan çinko moleküllerinin, ana metal üzerini en iyi yapışma yöntemi olduğu yapılan testler sonucunda tespit edilmiştir. (Sürtünme, bükme ve mukavemet testleri) 

Fiyat- Performans ilişkisi

Metalin paslanması gerçekleşmeyeceği için kısa sürede malzemenin yenilenmesine gerek kalmayacaktır. Bu durum işletmenin ekstra masraftan kurtulmasını sağlamaktadır.

Geniş Kullanım Alanı

Galvaniz kaplama ile çok geniş bir yelpazede kullanım alanına kavuşursunuz. Birçok alanda kullanacağınız malzemeler ortaya çıkar. 

Maliyet Düşürücü

Emek ve zaman harcayarak üretilen ve satın alınan pahalı metaller için galvaniz kaplama ile korozyona karşı yüksek dirence sahip olursunuz. Böylece üretim ve satın alma maliyetlerinizi düşürürsünüz. 

Durumu Kontrol Edilebilir

Üstte yer alan tabaka çinkodan oluşmaktadır ve kolayca kontrol edilebilmektedir. Kullanım esnasında dilediğiniz zaman katman üzerinde sorun olup olmadığını gözlemleme fırsatına sahip olursunuz. 

Kısa Sürede Hazır

Galvaniz kaplama çok kısa sürede hazırlanabilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz metallerin kısa sürede kaplanarak hizmetinize sunulması gerçekleşir. 

Görsel Etki
Metaller galvaniz kaplama öncesinde çok şık görünmezler. Elektro galvaniz kaplama süreci tamamlandıktan sonra metallerin görünüşü değişir ve kullanıldığı alanda şık bir izlenim bırakır.